Pilates to system ćwiczeń na macie oraz na specjalitycznych maszynach stworzony przez Josepha Pilatesa (1883 – 1967).

W Polsce najczęstsze skojarzenia padające na hasło ”pilates” to: kobieta z piłką, stretching, zajęcia dla kobiet, które nie lubią się pocić albo wręcz – zajęcia dla osób, dla których inne formy treningu są niewskazane z powodów zdrowotnych.

Wszystko to jest prawdą, ale tylko częścią prawdy (oprócz mitu o braku potu, moje trenerki wyciskają ze mnie zawsze litry potu), ponieważ:

  1. Pilates został stworzony przez mężczyznę dla mężczyzn (Joseph Pilates, twórca metody, był m.in. bokserem oraz trenerem samoobrony w Scotland Yardzie), ale zdobył dużą popularność wśród tancerzy i tancerek, ponieważ okazał się świetny jako profilaktyka kontuzji. I to właśnie tancerze rozpropagowali metodę Josepha Pilatesa po jego śmierci.
  2. Pilates kojarzy się z kobietami ćwiczącymi na dużych piłkach, mimo że, tak naprawdę, Joseph Pilates nie używał piłek. W ćwiczeniach pilates na macie możemy wykorzystać piłki, ale również wałki, taśmy gumowe, ciężarki, kijki, piłki z kolcami, ale oprócz tego mamy cały asortyment maszyn stworzonych przez Josepha Pilatesa, który  zadowoli najbardziej wymagającego gadżeciarza ;): reformer, cadillac, spine corrector, barrel, electric chair, i inne.
  3. Pilates rozwija równomiernie całe ciało, jednocześnie wzmacniając jego słabe punkty oraz rozluźniając i wydłużając mięśnie chronicznie napięte, jest to więc trening 2 w 1: trening siłowy oraz stretching.
  4. Pilates jest treningiem dostępnym dla każdego, niezależnie od wieku i stopnia sprawności fizycznej. Dobry nauczyciel pilatesu dopasuje trening do potrzeb ciała, które ma przed sobą.
  5. Pilates jest świetnym treningiem uzupełniającym dla sportowców, sprawdza się zarówno jako profilaktyka kontuzji jak i w odzyskiwaniu sprawności po urazach, wielu nauczycieli pilatesu to byli sportowcy, którzy przekonali się o tym na własnym organizmie.

“Kontrologia rozwija w sposób równomierny całe ciało, koryguje wadliwą postawę, przywraca energię życiową, pobudza umysł i uskrzydla ducha”

Tak mówił o swojej metodzie jej twórca. W dzisiejszych czasach prawdopodobnie zamiast „uskrzydla ducha” powiedzielibyśmy, że wpływa pozytywnie na nasz dobrostan psychiczny ;-).

Na zdjęciu Joseph Pilates w wieku 57 i 82 lat.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *